Jaką pamięć przenośną wybrać najlepiej?

Najbardziej praktycznym sposobem na przeniesienie danych jest pendrive lub dysk zewnętrzny.

Najbardziej praktycznym sposobem na przeniesienie danych jest pendrive lub dysk zewnętrzny.

Kiedy stajemy przed problemem przeniesienia danych ma-my do wyboru przynajmniej kilka sposobów. Czym powinniśmy się kierować, wybierając pamięć przenośną?

Najbardziej praktycznym sposobem na przeniesienie danych jest pendrive lub dysk zewnętrzny. Alternatywnie w sytuacjach awaryjnych możemy użyć pamięci dostępnej powszechnie w aparatach telefonicznych, cyfrowych aparatach fotograficznych, odtwarzaczach mp3 i mp4 czy urządzeniach do nawigacji satelitarnej.

Nie jest to jednak efektywny sposób. Po pierwsze, pamięci te są wolniejsze, po drugie - zwykle mają o wiele wyższy koszt za tę samą ilość pamięci. Jeśli więc często przenosimy dane, wybór sprowadza się właściwie do dwóch opcji: pendrive albo dysk przenośny. Wybór jest łatwy, jeśli tylko dokładnie przemyślimy, czego dokładnie oczekujemy.
 

Pendrive
 

Pamięć tego typu w założeniu ma być najbardziej praktycz-nym sposobem przenoszenia małych plików, co wynika z jej ograniczonej pojemności. Podłączamy ją zawsze do złącza USB (praktycznie w tej chwili występuje we wszystkich komputerach). Z parametrów technicznych, na które polecamy zwrócić uwagę, należy wymienić pojemność, czas zapisu i odczytu danych. Pojemność to ilość danych, które możemy przenieść.

Wyrażamy ją w GB (gigabajtach). W tej chwili klienci wybierają głównie pojemności od 2 do 16 GB. W ofercie sprzedawców znajdują się jednak również modele o pojemności 32, a nawet 64 GB. Czas zapisu/odczytu wyrażamy w ilości danych, które możemy przesłać między komputerem a pamięcią w jednostce czasu. Ta wielkość pozwoli oszacować nam, jak długo będziemy musieli czekać zanim nagramy/zgramy nasze pliki.

Najczęściej spotykane wartości tego parametru to 12 MB odczyt i 9 MB zapis. (1000 MB=1 GB). Bardziej wymagających użytkowników zadowolą zapewne pamięci np. firmy Corsair, mogące pochwalić się parametrami 31 MB dla prędkości odczytu i 15 dla zapisu.
 

Z ciekawszych funkcji, które oferują nam producenci, można wymienić wodoodporność (wbrew pozorom bardzo pożądana ce-cha, a testy pokazują, że nawet wypranie pendrive’a razem ze spodniami nie uszkadza danych w takim pendrivie). Inną przydat-ną funkcją, oferowaną od niedawna w przystępnej cenie, jest szyfrowanie danych.

Oczywiście, jak każde zabezpieczenie, jest ono do złamania, ale aby zabezpieczyć prywatne zdjęcia i dokumenty, wydaje się wystarczające. Osoby nastawione na estetykę kupowanych produktów na pewno ucieszy możliwość wyboru różnych kształtów, wielkości czy nawet zapachów pamięci (żadna z tych cech nie wpływa na parametry techniczne).
 

Dysk przenośny
 

Jeśli potrzebujemy pamięci o znacznej pojemności, będziemy potrzebowali dysku przenośnego. Najprościej dyski te może-my podzielić pod względem wielkości. Mamy więc dyski o wielko-ści 2,5 oraz 3,5 cala. Dyski 3,5 cala są większe i cięższe nie tylko z powodu średnicy samego dysku, ale i dlatego, że zawierają w sobie zasilacz.

Jeśli posiadamy dysk wyjęty z komputera podczas modernizacji, możemy pokusić się o przerobienie go na dysk przenośny, w tym celu powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednią kieszeń. Jeśli chodzi o jej wybór, najlepiej zapytać obsługę sklepu.

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, jest zorientowanie się, jaki typ złącza występuje w naszym komputerze. Prawie na pewno mamy złącze USB, możemy mieć też złącze FireWire (posiada lepsze parametry) lub najnowsze eSATA, jednak musimy się liczyć z tym, że dwa ostatnie typy złącza nie występują powszechnie, a przecież właśnie możliwość podłączania dysku do różnych komputerów jest jedną z najbardziej pożądanych cech takiego dysku.

Radzimy dokładnie zastanowić się, w jaki sposób będziemy używali naszego dysku. Przykładowo, w tej samej cenie kupimy dysk 500 GB mały i lekki lub dysk o wielkości 1 TB (1 TB=1000 GB) o wymiarze 5,25 cala i dodatkowym zasilaniem, który jednak będzie trudniej nam przenosić.
 

Więcej na temat: komputer, pamięć

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.