Dodatkowy dzień wolny – kiedy przysługuje?

Za zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości, przypadające w tym roku w niedzielę, nie przysługuje dodatkowy dzień wolny.

Fot.: archiwum

Za zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości, przypadające w tym roku w niedzielę, nie przysługuje dodatkowy dzień wolny.

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z Konstytucją przepis odbierający prawo do dnia wolnego za święto przypadające w dniu wolnym od pracy. Kiedy dzień wolny rzeczywiście przysługuje i czy mozemy go odebrać za przypadający w niedzielę 11 listopada - wyjaśnia Bożena Ryszka, prawnik w TGC Corporate Lawyers.

Do końca roku 2010 roku mieliśmy prawo do dodatkowego dnia wolnego w przypadku gdy święto wypadało w dzień wolny inny niż niedziela. W starym stanie prawnym każde święto, o ile nie wypadało w niedzielę, obniżało wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeśli więc święto przypadało w sobotę, a ta nie jest dniem pracującym w danej organizacji, pracodawca zobligowany był do udzielenia podwładnym dodatkowego dnia wolnego. Podobnie działo się w sytuacji, gdy dniem wolnym w zakładzie pracy jest na przykład poniedziałek (jak często ma to miejsce w placówkach kulturalnych) lub inny dzień tygodnia, poza niedzielą. Ówczesne przepisy nie przewidywały dodatkowego dnia wolnego  w przypadku gdy święto wypadało w niedzielę.

Od  1 stycznia 2011 roku do Kodeksu pracy dodany został przepis, który zmienił powyższe zasady, pozbawiając znaczną część pracowników dodatkowego dnia wolnego. W ten sposób pracownicy stracili nawet kilka dodatkowych dni wypoczynku w ciągu roku. Zmiana w obowiązujących przepisach zbiegła się w czasie z ustanowieniem Święta Trzech Króli (6 stycznia) dniem ustawowo wolnym od pracy, co zapewne nieco złagodziło niezadowolenie pracowników.

Na wprowadzenie niekorzystnych dla pracowników zmian zareagował Związek Zawodowy „Solidarność”, który wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego  wnioskiem o zbadanie czy dodany do Kodeksu pracy sporny art. 130 § 21 jest zgodny z Konstytucją.

2 października 2012 r. Trybunał uznał, że kwestionowany przepis narusza konstytucyjną zasadę równości oraz prawo pracowników do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i uznał go za niezgodny z ustawą zasadniczą. Na skutek takiego rozstrzygnięcia, art. 130 § 21 Kodeksu pracy utracił moc obowiązującą 8 października 2012 roku tj. w dniu publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw. Zmiany, które nastąpiły po wyroku przywracają więc stan prawny, który obowiązywał przed 1 stycznia 2011 roku.

Odpowiadając na wątpliwości wielu zainteresowanych tą sprawą pracowników – za zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości, przypadające w tym roku w niedzielę, nie przysługuje więc dodatkowy dzień wolny. Podobna sytuacja będzie miała miejsce także 6 stycznia 2013 roku, w święto Trzech Króli, które również wypada w niedzielę. Osoby pracujące w trybie 5-dniowym, od poniedziałku do piątku, skorzystają z powracającej regulacji dopiero w 2014 r. W całym 2013 roku żaden dzień ustawowo wolny od pracy nie wypada w sobotę. Za to pracownicy instytucji kulturalnych, takich jak niektóre teatry czy muzea, w przyszłym roku taki dodatkowy dzień odbiorą za poniedziałek 11 listopada.

Komentarze (5)

Przesyłając ten wpis akceptujesz politykę prywatności Mollom.